TDK Corporation C1005C0G1H220J/50
C1005C0G1H220J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H220J/50
Brief Description
CAP CER 22PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H220J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H220J/50
QUANTITY
C1005C0G1H220J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H220J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H220J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H220J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H220J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H220J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H220J/50
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUFFER DVR ECL NON-INV 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 16CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CONT PIN 12-16AWG AU CRIMP datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf