TDK Corporation C1005C0G1H271J050BA
C1005C0G1H271J050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H271J050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H271J050BA.pdf
Availability of C1005C0G1H271J050BA
QUANTITY
C1005C0G1H271J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H271J050BA
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H271J050BA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H271J050BA
Related LinksC1005C0G1, C1005C0G1H271J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H271J050BA Details Description
Related parts for C1005C0G1H271J050BA
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC 5DRV/3RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2506 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
PWR RA FML CONN FOR ATCA APP 34P datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf