TDK Corporation C1005C0G1H2R2B
C1005C0G1H2R2B picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H2R2B
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H2R2B.pdf
Availability of C1005C0G1H2R2B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005C0G1H2R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H2R2B
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H2R2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H2R2B
Related LinksC1005C0, C1005C0G1H2R2B Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H2R2B Details Description
Related parts for C1005C0G1H2R2B
IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.90K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER LINE 10A STUD STD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 150POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf