TDK Corporation C1005C0G1H390J/50
C1005C0G1H390J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H390J/50
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H390J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H390J/50
QUANTITY
C1005C0G1H390J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H390J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H390J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H390J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H390J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H390J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H390J/50
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
GDT 300V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1310NM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO PC MT datasheet.pdf
ANVIL,HD-C datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 25 V datasheet.pdf