TDK Corporation C1005C0G1H820J/50
C1005C0G1H820J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H820J/50
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H820J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H820J/50
QUANTITY
C1005C0G1H820J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H820J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H820J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H820J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H820J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H820J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H820J/50
IC CLK GEN /2/4/6 5V/3.3V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75NS 64EASYBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PC99 SCR 122X38.1X0.06MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 48QFN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR A4933KJP datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 400VDC datasheet.pdf