TDK Corporation C1005C0G1H8R2D
C1005C0G1H8R2D picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H8R2D
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H8R2D.pdf
Availability of C1005C0G1H8R2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005C0G1H8R2D Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H8R2D
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H8R2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H8R2D
Related LinksC1005C0, C1005C0G1H8R2D Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H8R2D Details Description
Related parts for C1005C0G1H8R2D
IC TRIPLE LP DRIVER/REC 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 176LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 16POS datasheet.pdf