TDK Corporation C1005X5R0G335K050BB
C1005X5R0G335K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0G335K050BB
Brief Description
CAP CER 3.3UF 4V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0G335K050BB.pdf
Availability of C1005X5R0G335K050BB
QUANTITY
C1005X5R0G335K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0G335K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0G335K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0G335K050BB
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0G335K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0G335K050BB Details Description
Related parts for C1005X5R0G335K050BB
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 35MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
6VDC 5000 RPM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf