TDK Corporation C1005X5R0J475K050BC
C1005X5R0J475K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R0J475K050BC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R0J475K050BC.pdf
Availability of C1005X5R0J475K050BC
QUANTITY
C1005X5R0J475K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R0J475K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R0J475K050BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R0J475K050BC
Related LinksC1005X5R0, C1005X5R0J475K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R0J475K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R0J475K050BC
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 68 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MINIFIT HEADER GOLD 4POS datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf