TDK Corporation C1005X5R1A105M050BB
C1005X5R1A105M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1A105M050BB
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1A105M050BB.pdf
Availability of C1005X5R1A105M050BB
QUANTITY
C1005X5R1A105M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1A105M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1A105M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1A105M050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1A105M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1A105M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1A105M050BB
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 12"LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf