TDK Corporation C1005X5R1A684M050BB
C1005X5R1A684M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1A684M050BB
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1A684M050BB.pdf
Availability of C1005X5R1A684M050BB
QUANTITY
C1005X5R1A684M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1A684M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1A684M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1A684M050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1A684M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1A684M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1A684M050BB
CONN BNC PLUG STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 94A TO-247 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf