TDK Corporation C1005X5R1E223M050BA
C1005X5R1E223M050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1E223M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1E223M050BA.pdf
Availability of C1005X5R1E223M050BA
QUANTITY
C1005X5R1E223M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1E223M050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1E223M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1E223M050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1E223M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1E223M050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1E223M050BA
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SGL 14A 6-DFN datasheet.pdf
DIODE SBR 30V 200MA 2DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF 45D datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf