TDK Corporation C1005X5R1E683M050BC
C1005X5R1E683M050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1E683M050BC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1E683M050BC.pdf
Availability of C1005X5R1E683M050BC
QUANTITY
C1005X5R1E683M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1E683M050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1E683M050BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1E683M050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1E683M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1E683M050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1E683M050BC
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LOWPWR 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 14MM datasheet.pdf
12.6-15.4 ADJ CABLE CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 640MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf