Murata Electronics North America GRM188C81C475ME11D
GRM188C81C475ME11D picture photo
Mfg. Part Number
GRM188C81C475ME11D
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0603
Datasheet Download
GRM188C81C475ME11D.pdf
Availability of GRM188C81C475ME11D
QUANTITY
GRM188C81C475ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188C81C475ME11D
Internal Part NumberEIS-GRM188C81C475ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188C81C475ME11D
Related LinksGRM188C81, GRM188C81C475ME11D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188C81C475ME11D Details Description
Related parts for GRM188C81C475ME11D
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 24POS FMALE datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEV INTERFACE IPM MINIDIP datasheet.pdf
IC PHOTO DETECTOR AMBIENT 6ODFN datasheet.pdf
RES 29.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1-48" RED datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf