Taiyo Yuden HK160839NJ-T
HK160839NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
HK160839NJ-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39NH 300MA 600 MOHM
Datasheet Download
HK160839NJ-T.pdf
Availability of HK160839NJ-T
QUANTITY
HK160839NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of HK160839NJ-T
Internal Part NumberEIS-HK160839NJ-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHK Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HK160839NJ-T
Related LinksHK1608, HK160839NJ-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
HK160839NJ-T Details Description
Related parts for HK160839NJ-T
CABLE MOD FLAT 4COND WHITE 500' datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1852SL/X 2" datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 10POS 2MM datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 SYNCHRONOUS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 634 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf