TDK Corporation C1005X5R1H103K050BB
C1005X5R1H103K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1H103K050BB
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1H103K050BB.pdf
Availability of C1005X5R1H103K050BB
QUANTITY
C1005X5R1H103K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1H103K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1H103K050BB
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1H103K050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1H103K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1H103K050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1H103K050BB
GUIDE LIGHT 1.5MM 24POS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CA 62.5/125 DUAL ESCON/ESCON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf