TDK Corporation C1005X5R1H153M050BB
C1005X5R1H153M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1H153M050BB
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1H153M050BB.pdf
Availability of C1005X5R1H153M050BB
QUANTITY
C1005X5R1H153M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1H153M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1H153M050BB
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1H153M050BB
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1H153M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1H153M050BB Details Description
Related parts for C1005X5R1H153M050BB
CONN SOCKET IDC 20POS W/STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
IC PWR MANAGER ISP 6-12V 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
ATCA POWER MODULE CONN 34PINS datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 115V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf