TDK Corporation C1005X6S0J225K050BC
C1005X6S0J225K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S0J225K050BC
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S0J225K050BC.pdf
Availability of C1005X6S0J225K050BC
QUANTITY
C1005X6S0J225K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S0J225K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S0J225K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S0J225K050BC
Related LinksC1005X6S0, C1005X6S0J225K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S0J225K050BC Details Description
Related parts for C1005X6S0J225K050BC
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP NEGVOLT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 49MM datasheet.pdf