TDK Corporation C1005X6S1E154K050BC
C1005X6S1E154K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1E154K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1E154K050BC.pdf
Availability of C1005X6S1E154K050BC
QUANTITY
C1005X6S1E154K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1E154K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1E154K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1E154K050BC
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1E154K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1E154K050BC Details Description
Related parts for C1005X6S1E154K050BC
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MPK34K datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.024V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
LED 2X4MM BI-LEVEL ARRAY R/G,R/G datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP CLI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
68UF 20V 10X16 105C RAD datasheet.pdf