TDK Corporation C1005X6S1E683K050BC
C1005X6S1E683K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1E683K050BC
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1E683K050BC.pdf
Availability of C1005X6S1E683K050BC
QUANTITY
C1005X6S1E683K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1E683K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1E683K050BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1E683K050BC
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1E683K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1E683K050BC Details Description
Related parts for C1005X6S1E683K050BC
KIT DEV FOR ADUC842 QUICK START datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf