TDK Corporation C1005X6S1E683K050BC
C1005X6S1E683K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X6S1E683K050BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X6S 0402
Datasheet Download
C1005X6S1E683K050BC.pdf
Availability of C1005X6S1E683K050BC
QUANTITY
C1005X6S1E683K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X6S1E683K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X6S1E683K050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X6S1E683K050BC
Related LinksC1005X6S1, C1005X6S1E683K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X6S1E683K050BC Details Description
Related parts for C1005X6S1E683K050BC
TVS DIODE 3.3VWM 9.8VC WLCSP4 datasheet.pdf
SENSOR UNAMP 200 SCCM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 10.5A 7.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf
CERTICRIMP 2,SAHT FASTON datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 1WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf