TDK Corporation C1005X7R1E154M050BB
C1005X7R1E154M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E154M050BB
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E154M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1E154M050BB
QUANTITY
C1005X7R1E154M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E154M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E154M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E154M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E154M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E154M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1E154M050BB
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
AM2161SC9-9 TIMERS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A AT 250 VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf