TDK Corporation C1005X7R1E473K050BC
C1005X7R1E473K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1E473K050BC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1E473K050BC.pdf
Availability of C1005X7R1E473K050BC
QUANTITY
C1005X7R1E473K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1E473K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1E473K050BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1E473K050BC
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1E473K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1E473K050BC Details Description
Related parts for C1005X7R1E473K050BC
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 185MA 450 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V LOW SAT SOT23 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 24V 8A datasheet.pdf