TDK Corporation C1005X7R1H104K050BB
C1005X7R1H104K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1H104K050BB
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1H104K050BB.pdf
Availability of C1005X7R1H104K050BB
QUANTITY
C1005X7R1H104K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1H104K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1H104K050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1H104K050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1H104K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1H104K050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1H104K050BB
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6 PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
GK,NICU,NRS,PU,V0,DSH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf