Vishay/Dale RN55E1101BB14
RN55E1101BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1101BB14
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1101BB14.pdf
Availability of RN55E1101BB14
QUANTITY
RN55E1101BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1101BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1101BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1101BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1101BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1101BB14 Details Description
Related parts for RN55E1101BB14
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PLUNG SILV PCB datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf