TDK Corporation C1005X7R1H104M050BB
C1005X7R1H104M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1H104M050BB
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1H104M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1H104M050BB
QUANTITY
C1005X7R1H104M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1H104M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1H104M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1H104M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1H104M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1H104M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1H104M050BB
OPTOISOLTR 2.5KV 4CH DARL 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SST3 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V 0402 datasheet.pdf
IC POE 802.3AT PD W/REG 32-DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD882 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
27+27 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf