TDK Corporation C1005X7R1H473M050BB
C1005X7R1H473M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1H473M050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1H473M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1H473M050BB
QUANTITY
C1005X7R1H473M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1H473M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1H473M050BB
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1H473M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1H473M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1H473M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1H473M050BB
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
CABLE M12 ML 4POS TO RJ45 PLUG datasheet.pdf
TG6050 SHEET 100X100X2MM datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FINISH UNITIZED WHEEL 3" 5A MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf