TDK Corporation C1005X7R1V473M050BB
C1005X7R1V473M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1V473M050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1V473M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1V473M050BB
QUANTITY
C1005X7R1V473M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1V473M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1V473M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)