TDK Corporation C1005X7S2A152K050BB
C1005X7S2A152K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S2A152K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S2A152K050BB.pdf
Availability of C1005X7S2A152K050BB
QUANTITY
C1005X7S2A152K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S2A152K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7S2A152K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S2A152K050BB
Related LinksC1005X7S2, C1005X7S2A152K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S2A152K050BB Details Description
Related parts for C1005X7S2A152K050BB
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 30VDC ROLL PLNGR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 18FT CABLE datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf