TDK Corporation C1005X7S2A152K050BB
C1005X7S2A152K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7S2A152K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V X7S 0402
Datasheet Download
C1005X7S2A152K050BB.pdf
Availability of C1005X7S2A152K050BB
QUANTITY
C1005X7S2A152K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7S2A152K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7S2A152K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7S2A152K050BB
Related LinksC1005X7S2, C1005X7S2A152K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7S2A152K050BB Details Description
Related parts for C1005X7S2A152K050BB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf