TDK Corporation C1005X8R1C333M050BB
C1005X8R1C333M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R1C333M050BB
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R1C333M050BB.pdf
Availability of C1005X8R1C333M050BB
QUANTITY
C1005X8R1C333M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R1C333M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X8R1C333M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R1C333M050BB
Related LinksC1005X8R1, C1005X8R1C333M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R1C333M050BB Details Description
Related parts for C1005X8R1C333M050BB
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 91NH 60MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT PCB 6POS TIN PIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 180V 2A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X5R 2220 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SWITCH NON-REFL SP4T 16SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf
68UF 60V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf