TDK Corporation C1005X8R1C473M050BB
C1005X8R1C473M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R1C473M050BB
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R1C473M050BB.pdf
Availability of C1005X8R1C473M050BB
QUANTITY
C1005X8R1C473M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R1C473M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X8R1C473M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R1C473M050BB
Related LinksC1005X8R1, C1005X8R1C473M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R1C473M050BB Details Description
Related parts for C1005X8R1C473M050BB
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE LF datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1X PCIE CABLE ASSY 4M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 1HV(3KV) SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf