General Cable C1155.41.01
C1155.41.01 picture photo
Mfg. Part Number
C1155.41.01
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000'
Datasheet Download
C1155.41.01.pdf
Availability of C1155.41.01
QUANTITY
C1155.41.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1155.41.01
Internal Part NumberEIS-C1155.41.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Featured ProductRG-6 Coaxial Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
Cable TypeCoaxial
Cable GroupRG-58
Wire Gauge20 AWG (0.48mm²)
Conductor Strand19 Strands / 33 AWG
Jacket (Insulation) MaterialNon Contaminating Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.195" (4.95mm)
Shield TypeBraid
Impedance50 Ohm
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorBlack
UsageRF Signal, Video
Features-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Dielectric MaterialSolid Polyethylene (PE)
Dielectric Diameter0.116" (2.95mm)
Shield MaterialCopper, Tinned
Shield Coverage95%
VoP, Velocity of Propagation66
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1155.41.01
Related LinksC1155, C1155.41.01 Datasheet, General Cable Distributor
C1155.41.01 Details Description
Related parts for C1155.41.01
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD ADAPTER HMSC TO GPIO datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 8CH 16HXSON datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 174K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 2% 63VDC RAD datasheet.pdf
10UF 50V 6.3X17.5 125C AXI datasheet.pdf