Nichicon UUE1C681MNS1MS
UUE1C681MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUE1C681MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUE1C681MNS1MS.pdf
Availability of UUE1C681MNS1MS
QUANTITY
UUE1C681MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUE1C681MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UUE1C681MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUE1C681MNS1MS
Related LinksUUE1C68, UUE1C681MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUE1C681MNS1MS Details Description
Related parts for UUE1C681MNS1MS
IC CLK GEN CPU 400MHZ 2CIRC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 5000PSI LCD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SLEEVE TOOL WRAPPABLE 1 1/4 ORN datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC RAPIDIO SWITCH SER 399FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 856 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf