Vicor Corporation V48A24T500BL3
V48A24T500BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A24T500BL3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V48A24T500BL3.pdf
Availability of V48A24T500BL3
QUANTITY
V48A24T500BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A24T500BL3
Internal Part NumberEIS-V48A24T500BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A24T500BL3
Related LinksV48A24, V48A24T500BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A24T500BL3 Details Description
Related parts for V48A24T500BL3
POLARIZING PEG FOR .100 HOUSINGS datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR34S/AE34M/CCE34S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 450MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
BOCUBE B FP 1008 FRNT PNL 1.5MM datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT datasheet.pdf
IC LED DRIVER CTRLR datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf