KEMET C1206C100KGGACTU
C1206C100KGGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C100KGGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 2KV NP0 1206
Datasheet Download
C1206C100KGGACTU.pdf
Availability of C1206C100KGGACTU
QUANTITY
C1206C100KGGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C100KGGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C100KGGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C100KGGACTU
Related LinksC1206C10, C1206C100KGGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C100KGGACTU Details Description
Related parts for C1206C100KGGACTU
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
IC MPU RESET OPEN DRAIN SOT143-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf