KEMET C1206C101MGRACTU
C1206C101MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101MGRACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C101MGRACTU.pdf
Availability of C1206C101MGRACTU
QUANTITY
C1206C101MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101MGRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101MGRACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101MGRACTU Details Description
Related parts for C1206C101MGRACTU
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC DAC SERIAL V-OUT 14BIT 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf