KEMET C1206C102JDGACTU
C1206C102JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102JDGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
C1206C102JDGACTU.pdf
Availability of C1206C102JDGACTU
QUANTITY
C1206C102JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102JDGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102JDGACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102JDGACTU Details Description
Related parts for C1206C102JDGACTU
TERM BLADE NON-GENDR 6-8AWG datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 15MM datasheet.pdf
LED MODULE STRIP WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHARGER 48LLP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
RES 34 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf