KEMET C1206C102K5GACTU
C1206C102K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102K5GACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C102K5GACTU.pdf
Availability of C1206C102K5GACTU
QUANTITY
C1206C102K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102K5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102K5GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C102K5GACTU
CONN HEADER 2MM SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1400A 900VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 34POS datasheet.pdf