KEMET C1206C102MGRACTU
C1206C102MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102MGRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C102MGRACTU.pdf
Availability of C1206C102MGRACTU
QUANTITY
C1206C102MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102MGRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102MGRACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102MGRACTU Details Description
Related parts for C1206C102MGRACTU
IC RS-232 DRIVER/REC 28-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.9MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
VINYL INSL HIGHLAND FORK TERMINA datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf