KEMET C1206C103J5RALTU
C1206C103J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C103J5RALTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C103J5RALTU.pdf
Availability of C1206C103J5RALTU
QUANTITY
C1206C103J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C103J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C103J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C103J5RALTU
Related LinksC1206C10, C1206C103J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C103J5RALTU Details Description
Related parts for C1206C103J5RALTU
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB TQFP-100-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf