KEMET C1206C105K5RACAUTO
C1206C105K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206C105K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C105K5RACAUTO.pdf
Availability of C1206C105K5RACAUTO
QUANTITY
C1206C105K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C105K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206C105K5RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C105K5RACAUTO
Related LinksC1206C105, C1206C105K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206C105K5RACAUTO Details Description
Related parts for C1206C105K5RACAUTO
IC AMP VIDEO MUX 16-QSOP datasheet.pdf
CONN CHAMP COVR 36POS KIT 180DEG datasheet.pdf
COM MODE CHOKE EPOX POT 500UH datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A DPAK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST DL 8XSON datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf