Nichicon QYX1H273JTP
QYX1H273JTP picture photo
Mfg. Part Number
QYX1H273JTP
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
QYX1H273JTP.pdf
Availability of QYX1H273JTP
QUANTITY
QYX1H273JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QYX1H273JTP
Internal Part NumberEIS-QYX1H273JTP
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" L x 0.138" W (6.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QYX1H273JTP
Related LinksQYX1H, QYX1H273JTP Datasheet, Nichicon Distributor
QYX1H273JTP Details Description
Related parts for QYX1H273JTP
FIXED IND 82UH 1.3A 230 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
RES 1.60K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A Lighting PG-DSO-8 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf