Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0060100K000B0L
Y0060100K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0060100K000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
Y0060100K000B0L.pdf
Availability of Y0060100K000B0L
QUANTITY
Y0060100K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0060100K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y0060100K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0060100K000B0L
Y0060100K000B0L Details Description
Related parts for Y0060100K000B0L
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 120MA 2.95 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-12V 1.25A 30W datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 18.5A 1.9 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 0.7A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO220F datasheet.pdf