Vishay/Dale CMF5551K100CHBF
CMF5551K100CHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5551K100CHBF
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
CMF5551K100CHBF.pdf
Availability of CMF5551K100CHBF
QUANTITY
CMF5551K100CHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5551K100CHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5551K100CHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5551K100CHBF
Related LinksCMF5551, CMF5551K100CHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5551K100CHBF Details Description
Related parts for CMF5551K100CHBF
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3/4" GEN PURPOSE datasheet.pdf
XBEE SMART ENERGY RANGE EXT EU datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf