KEMET C1206C106K4PACTU
C1206C106K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C106K4PACTU
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C106K4PACTU.pdf
Availability of C1206C106K4PACTU
QUANTITY
C1206C106K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C106K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C106K4PACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C106K4PACTU
Related LinksC1206C10, C1206C106K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C106K4PACTU Details Description
Related parts for C1206C106K4PACTU
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .156" datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 64.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5A TO277A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
TRANSFORMER 1500VRMS QUAD PORT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf