KEMET C1206C106K4PACTU
C1206C106K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C106K4PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C106K4PACTU.pdf
Availability of C1206C106K4PACTU
QUANTITY
C1206C106K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C106K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C106K4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C106K4PACTU
Related LinksC1206C10, C1206C106K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C106K4PACTU Details Description
Related parts for C1206C106K4PACTU
IC FPGA 352 I/O 560MBGA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 9/16-18 UNF 20MA datasheet.pdf
DISPLY DGTL DYN-OUT 12-24VDC GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf