KEMET C1206C122K5RACTU
C1206C122K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C122K5RACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C122K5RACTU.pdf
Availability of C1206C122K5RACTU
QUANTITY
C1206C122K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C122K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C122K5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C122K5RACTU
Related LinksC1206C12, C1206C122K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C122K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C122K5RACTU
DSUB CABL-AMP09G/ AE10G / X datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 1400 MAH NICAD datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 102MM datasheet.pdf
HYBRID COUPLER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf