KEMET C1206C154K3RACTU
C1206C154K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C154K3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C154K3RACTU.pdf
Availability of C1206C154K3RACTU
QUANTITY
C1206C154K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C154K3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C154K3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C154K3RACTU
Related LinksC1206C15, C1206C154K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C154K3RACTU Details Description
Related parts for C1206C154K3RACTU
DIODE SCHOTTKY 35V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 25NS 108PGA datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN F PLUG STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf