KEMET C1206C155K8PACTU
C1206C155K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C155K8PACTU
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C155K8PACTU.pdf
Availability of C1206C155K8PACTU
QUANTITY
C1206C155K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C155K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C155K8PACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C155K8PACTU
Related LinksC1206C15, C1206C155K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C155K8PACTU Details Description
Related parts for C1206C155K8PACTU
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 7.50 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A PCP datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW 1206 datasheet.pdf
RES 52.42 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf