KEMET C1206C182K5RACTU
C1206C182K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C182K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C182K5RACTU.pdf
Availability of C1206C182K5RACTU
QUANTITY
C1206C182K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C182K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C182K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C182K5RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C182K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C182K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C182K5RACTU
FIXED IND 4.7NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RCPT MALE 6POS RECT FLANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf